Lifestyle

10 vecí ,ktoré som si uvedomila počas pandémie

Každého z nás aktuálna situácia nejako ovplyvnila. Väčšine z nás sa náhle zmenil život a s ním aj veci, ktoré ovplyvňujú našu psychickú pohodu, pohľad na svet, vzťahy alebo presvedčenia o našich životoch. Preto vám prinášam môj „zoznam“ vecí, ktoré mi súčasná situácia pripomenula.

1.Sociálne siete a ich vplyv

Myslím, že každý pozná ten pocit, keď len bezducho scrollujete instagram a zrazu z 10 minút sú 2 hodiny. Táto myšlienka mi začala čoraz viac prúdiť hlavou, keď som zistila že za telefónom strávim denne viac ako by som chcela a viac ako by bolo potrebné. Začala som si klásť otázky ako “ Sledujem niečo zmysluplné? Majú sociálne siete na mňa len negatívny vplyv? Ako dosiahnuť to aby som aj pri plytvaní času bola stále nad vecou?“ Je to jednoduché, sledujte tvorcov, ktorý vás inšpirujú, majú pre vás pridanú hodnotu alebo vám niečo nové odovzdávajú. Hľadajte kvalitu ,nie kvantitu a pri sociálnych sieťach to platí dvojnásobne. Samozrejme každý sme iný, vyznávame iné hodnoty a je pochopiteľné, že čo jednému príde ako inšpirácia druhého nemusí osloviť. Čo vám chcem ale odovzdať je, že skúste si len zo zaujímavosti pretriediť, čo a koho sledujete .Pri mne to bolo veľmi zaujímavé, pretože sama som ani nevedela koľko (pre mňa) zbytočných, bez pridanej hodnoty účtov som sledovala každý deň. Vďaka tomu dnes trávim o niečo menej času na sociálnych sieťach a zároveň som pochopila, že to aký vplyv majú sociálne siete na nás určujeme v konečnom dôsledku my sami.

Môj tip: Snažte sa sledovať takých tvorcov ,ktorý budú k vám blízko a budú vás motivovať k tomu neustále sa zlepšovať v danej oblasti.

2. Rutiny prospievajú našej psychike a produktivite

Skôr ako ich odsúdite, nechajte ma aspoň ukázať vám môj uhol pohľadu. Kedysi som mala k rutinám rovnaký postoj ako väčšina ľudí. Dnes si neviem predstaviť začať a ukončiť môj deň bez nej. Prečo? Pretože vďaka rutinám môžete najlepšie vidieť váš pokrok v čomkoľvek a zároveň vám dávajú pocit istoty. Pre mňa predstavuje základ celého dňa, je to niečo, čo z veľkej časti ovplyvňuje môj mindset a dodáva mi odhodlanie žiť každý deň s otvorenou mysľou a nie „prežívať“ zo dňa na deň. Z vlastnej skúsenosti odporúčam aspoň vyskúšať si nastaviť ranné vstávanie na rovnakú hodinu a hneď potom spraviť veci ,ktoré vám prinášajú radosť, motiváciu a pochopenie do života.

Môj tip: Nenastavujte si vašu rutinu podľa niekoho druhého, nájdite to čo vyhovuje vám a zaraďte ju kedykoľvek počas dňa.(pre mňa najefektívnejšie je hneď ráno alebo večer pred spaním)

3. Radosť z maličkostí

Tento bod bol jeden z prvých ,ktoré som sem chcela zaradiť, napriek tomu ,že žijeme v dobe, kde je všetkého dostatok (ak to porovnávame s dobou našich starých rodičov)máme v sebe túžbu mať stále viac. A teraz úprimne? Kedy naposledy ste urobili nejakú vec len preto, že vám dáva pocit radosti? Nie, nemyslím to ,keď ste si kúpili oblečenie, mobil alebo ,keď vám niekto daroval vec, po ktorej ste túžili. Mám na mysli kedy ste si vychutnali naposledy moment z vášho každodenného života? Ak si neviete spomenúť , nie je to nič za čo by ste sa mali cítiť zle. Myslím ,že väčšina z nás podlieha tomu ,že radosť si primárne spájajú s niečím špeciálnym, s niečím čo nenachádzame v každodennom živote.  Môj uhol pohľadu sa výrazne zmenil, keďže väčšinu času sme teraz doma a máme viac možnosť venovať sa veciam na ktoré za „normálnych“ okolností zabúdame. Jednou z nich je radosť z tých najbežnejších vecí-prebúdzanie sa do nového dňa, objatia od blízkych, chutná káva a čítanie knihy, ranná prechádzka, telefonovanie so starými rodičmi, spoločné večeranie…Toto je len pár vecí z môjho každodenného života ,ktoré som  pred tým nevnímala ako pocit radosti, vďaky pritom presne toto sú tie veci ,ktoré prinášajú do našich životov pokoj ,lásku, pochopenie, pocit spolupatričnosti a jedinečnosti. Radosť ma rôzne podoby ,niektoré majú hlbší a iné zas jednoduchší význam. Je len na našom uhle pohľadu ,či ju pociťujeme len pri materiálnych veciach alebo sme schopný ju prežívať pri momentoch všedného života. 

Môj tip: Zaraďte do svojho života veci ,pri ktorých viete úplne vypnúť myseľ a užívať si len prítomnosť/daný moment. Môže to byť čokoľvek -varenie, pečenie, meditácia, telefonát s blízkou osobou ,ranný beh, tancovanie, písanie denníka, vaňa …   

4. Vždy hovorte o svojich pocitoch na rovinu

Po pár mesiacoch neustálych hádok a nedorozumení u nás doma som dospela k názoru ,že je lepšie hovoriť o našich pocitoch na rovinu a hneď. Vyhnete sa tak hádkam ,ktoré povedzme si úprimne často nemajú žiadne opodstatnenie. Veľa krát dochádza k hádkam aj preto, že vás trápi úplne iný problém ako ten, kvôli ktorému došlo k hádke. Ak sa naučíte hovoriť o tom ,čo vás trápi/štve/frustruje bude oveľa jednoduchšie pre vás aj vašu rodinu riešiť problém s nadhľadom. Čo je však ešte dôležitejšie je, že človek, s ktorým máte problém bude ochotnejší počúvať vašu kritiku/názor/postoj ak budete vystupovať pri zmysloch a kľudne s cieľom nie zhodiť tú osobu ale vyriešiť problém.

Môj tip: Nepresadzujte za každú cenu svoj názor ,ak riešte problém je potrebné ,aby ste si pripustili chybu aj na vašej strane (vždy je chyba na obidvoch stranách) a pozreli sa aj z iného pohľadu na konflikt. Budete mať nadhľad nad celou situáciou.     

5. Venuj sa rodičom, nie sú tu naveky

Ak by ste sa ma spýtali ,čím bolo celé toto obdobie pre mňa najviac prínosným(okrem vyššie spomenutých bodov) by to bolo určite moje uvedomenie, že rodičia predstavujú pre mňa obrovskú časť môjho života, že za veľa vecí som práve im vďačná a za veľa vecí im dlžím moje ospravedlnenie. Čím som staršia, tým viac si uvedomujem aké ťažké je vychovať dieťa a ako my deti vieme často raniť našich rodičov. Viete, keď nastalo celé to obdobie pandémie a na Slovensku začala byť naozaj vážna situácia ,donúti vás to rozmýšľať o rôznych veciach. Prvou z nich bol ani nie tak strach o rodičov ako skôr moje správanie k nim, tým myslím nie ,že by som si ich nevážila alebo neľúbila, ale skôr som mala pocit ,že náš vzťah nebol taký ,že by som si mohla povedať pri akejkoľvek situácií ,že som im opätovala všetko čo mi dali do života. Uvedomila som si, že chcem počúvať všetky ich príbehy z mladosti, počúvať mamine rady pri varení, chcem pochopiť otcov pohľad na svet a hlavne som chcela aby cítili to , že navždy budú súčasťou môjho života – aj keď už nemajú taký vplyv na moje rozhodnutia, konanie a celkovo život aký vediem. Občas som ich brala ako samozrejmosť ,že tu sú a že mi stále hovoria do vecí ,ktorým ani nemôžu rozumieť ,pritom keď sa na to spätne pozriem ,každý z nás  prežíva podobné veci len v rôznych podobách a obdobiach počas života a to ma privádza k tomu, že naši rodičia sú vždy minimálne o jeden krok dopredu. Pýtajte sa, rozprávajte, smejte sa a plačte spolu. Obohacujte váš vzťah s rodičmi každým dňom ,lebo keď tu raz nebudú už nikdy im nebudete môcť povedať veci, vykonať činy a dať najavo city, ktoré ste im chceli odovzdať. 

Môj tip: Skúste občas uprednostiť večer s rodinou namiesto party, na ktorú „nutne“ potrebujete ísť. Pozvite ich na obed alebo navštevujte s nimi miesta ,na ktoré si spomínate z detstva.    

6. Tri zlaté slová- TOLERANCIA,OCHOTA,POCHOPENIE

Moje tri slová, ktoré perfektne vyjadrujú to, v čom som urobila počas obdobia pandémie veľký pokrok. Som presvedčená ,že každý človek túto „trojjednotu“ pozná, ale málokto z nás sa jej drží v každodennom živote. Občas predstava toho, akí budeme tolerantní, ochotní a chápaví sa nestretáva absolútne s realitou počas bežných dní. Prečo je to tak? Pýtam sa aj ja. Myslím že, z časti má na to vplyv okolie, pretože ľudia často chcú vracať to ,čo sa im dostáva.(je to logické, ale z istého hľadiska primitívne) Súčasná situácia ma nejakým spôsobom namotivovala pracovať na tejto „trojjednote“ a napriek tomu, že často robím chyby a nechávam sa strhnúť tým jednoduchším riešením, moja rodina a ja vidím pokrok. Istým paradoxom je, že v konečnom dôsledku sa cítime lepšie, keď vyznávame túto „trojjednotu“ , ale veľakrát sa uchyľujeme k opačnému správaniu. Ak by to bolo, ale príliš jednoduché, tak by sme pravdepodobne nemali takú motiváciu pracovať na sebe samých. Nie je dôležité koľko chýb spravíte, akým spôsobom si nájdete k nej cestu a a ako si význam týchto troch slov vysvetlíte. Dôležité je sa neustále snažiť nájsť spôsob,  kedy to pre vás a vaše okolie bude fungovať. Občas síce prídu chvíle, kedy vám to nepôjde podľa vašich predstáv, pôjdete sami „proti sebe“ , ale chvíľkové zlyhania nepoukazujú na to ,že sme nemožní/slabí, ukazujú nám len to ,že prvotné emócie boli silnejšie a to je prirodzená vec, keď nám na niečom záleží.   

Môj tip: Predstavte si ,ako by ste sa mohli zachovať v danej situácií a aké pocity máte v obidvoch prípadoch.-pomôže vám to pochopiť, že pocit ,ktorý získate keď ste tolerantný, ochotný a chápavý má väčšiu hodnotu a aj spätná väzba je určite motivujúca.

7. Mindset ako cesta za šťastím

Keby som vám mala povedať, koľko som prečítala kníh/článkov s tematikou šťastie, tak by ste boli prekvapení(asi ani zrátať by som to nevedela). Pravdou je, že (podľa mňa) neexistuje jeden smer pre všetkých ako dosiahnuť šťastie. Je ale jedna vec, ktorá ma obrovský vplyv na naše šťastie a to je mindset(nastavanie mysle). Kedysi som skúšala rôzne spôsoby ako dosiahnuť „to šťastie“,  o ktorom sa všade hovorí, až som jedeného dňa pochopila, že nikdy nebudeme šťastní, ak budeme stavať svoje šťastie na „kopírovaní“ nejakého postupu, ktorý niekomu funguje. Náš mindset je univerzálna vec, s ktorou dokážeme pracovať bez ohľadu na pohlavie, vek alebo finančnú situáciu v našom živote. Do určitej miery je ovplyvnený výchovou, ale nie je to jediný činiteľ, od ktorého sa odvíja naše šťastie(skôr tvorí akýsi základ/pôdu ,na ktorej staviame). Môj mindset je niečo, na čom pracujem už veľmi dlho a každý jeden deň ,ale „vďaka“ pandémii sa zase o niečo posunul dopredu. Naučila som sa tráviť viac času sama, účinne bojovať proti prokrastinácií a zvýšiť svoju produktivitu, našla som si nové záujmy. Paradoxom je ,že najväčšiu zmenu pocítili moje vzťahy, ktoré nikdy neboli také hodnotné ako teraz. Na koniec aj to, ako túto situáciu vnímate je podmienené vaším mindsetom, niekto ju vníma ako katastrofický scenár ,iní zase rezignujú a niektorí v tom vidia väčší význam a z každej situácie sa snažia vyťažiť maximum. Preto rada počúvam druhých ľudí ,lebo tú istú situáciu a jej zmysel si dokáže každý z nás vyložiť úplne inak.  

Môj tip: Spoznajte samých seba, pokladajte si otázky, ktoré vám ujasnia ,čo od života chcete a aké hodnoty vyznávate , potom bude pre vás jednoduchšie pracovať na mindsete, ktorý vám bude pomáhať dosahovať ciele. 

8. Produktivita na maximum 

Počas online školy som mala veľakrát pocit, že nestíham nič iné okrem online hodín a prípravy na ďalší deň. Problém bol v tom, že som nedokázala využívať čas na maximum a nemala som vytvorenú žiadnu organizáciu dňa, ktorá by mi vymedzovala čas na činnosti, ktoré som chcela stihnúť. Nemyslím na presné plánovanie toho, čo budem robiť každú hodinu. Premyslite si, kedy je pre vás najjednoduchšie pracovať, kedy naopak potrebujete oddych(či už fyzicky alebo psychicky) a kedy chcete mať čas na sebarealizáciu. Samozrejme týchto „okruhov“ ,ktoré budú tvoriť váš deň môže byť aj viac. Ja som uviedla tie , ktorými sa riadim ja. Dôležité je ,aby tieto okruhy boli v rovnováhe, tak budete využívať vašu produktivitu na maximum. Do týchto „okruhov“ si roztrieďte činnosti, ktoré k nim patria-škola,práca,cvičenie,čítanie,beh,prechádzka,písanie,tvorenie…Mne to pomohlo  si nastaviť priority a žije sa mi tak o mnoho jednoduchšie, pretože primárne robím cez deň veci, ktoré ma napĺňajú a tie menej pre mňa zábavné dokážem zvládnuť bez prokrastinácie. Toto rozdelenie vám umožňuje mať stále veľa možností, pretože neplánujete si presne činnosti, ktoré budete vykonávať, ale čas, ktorý si vyhradíte na každý „okruh“ počas dňa.   

Môj tip: Vždy sa snažte mať rovnováhu medzi „okruhmi“ ,pretože skôr či neskôr by ste dospeli do štádia kedy by to bolo kontraproduktívne.

9. Self-growth a vzťah k sebe samej

Ideálny čas na zlepšovanie a spoznávanie  presvedčení, midnsetu, vzťahov(k ostatným aj k sebe samým),priorít a celkovo pohľadu na svet. Je veľa spôsobov ako môžete na sebe pracovať a myslím, že najlepšie je ak z každej oblasti vyskúšate niečo. Takýmto spôsobom  som sa aj ja dostala k písaniu denníka( a časť z neho teraz čítate). Otvorilo mi to časť môjho ja, o ktorom som nemala ani potuchy. Viem, že nie pre každého bude písanie(z rôznych dôvodov), ale jednu vec by som predsa len na tom všetkom vyzdvihla a posunula vám ju ďalej- Self- discovery journal prompts. Sú to otázky, ktoré vám do podstatnej miery ukážu vaše zmýšľanie a dozviete sa veci, ktorými samých seba prekvapíte. Je to výborná vec na zlepšenie toho najdôležitejšieho vzťahu- vzťahu k sebe samým. Pre mňa bolo lepšie si písať jednotlivé otázky a odpovedať na ne ,lebo teraz sa k nim môžem kedykoľvek vrátiť. Ak však uprednostňujete hovorenie ,tak by to nemal byť žiadny problém. Dokonca si myslím, že by mohlo byť celkom užitočné zodpovedať na otázky v prítomnosti blízkej osoby, spoznáte seba navzájom a určite aj seba samých. K týmto veciam ľudia začínajú byť, čoraz viac otvorení a majú potrebu si budovať od základu zdravý vzťah(k sebe samým), pretože myšlienka ,že nemôžeme byť šťastní a schopní zotrvať vo vzťahu, ak sami k sebe vytvárame toxický vzťah sa dostáva čoraz viac do povedomia.

Môj tip: Odpovedzte na jednu otázku každý deň, proces „zbližovania“ sa predĺži a vám to ponúkne širší uhol pohľadu a možnosť viac sa zamyslieť nad jednotlivými odpoveďami.     

10. Život je na to ,aby sme ho žili a nie „prežívali“

V poslednom bode by som rada prebrala vec, ktorá je spätá zo životom ako takým. Občas mám pocit, že ľudia ako keby zabudli vidieť svet a žiť život tak, že vytvoria atmosféru príjemnú pre seba aj svojich blízkych. Tak často sa nechávame ubiť našimi povinnosťami, obavami a očakávaniami, že zabúdame zachytiť výnimočnosť momentu. Preto je tak príjemné ak stretnem človeka, ktorý je na rovnakej „vlne“ ako som ja a spolu vytvárame atmosféru, ktorá inšpiruje ďalších ľudí. Všímajte si ročné obdobia, pocity ľudí, západy a východy slnka ,prírodu, výhľady z miest a všetky veci okolo vás. Vytvárajte to, čo by ste chceli zažiť s ľuďmi, ktorých chcete ,aby vaše konanie presvedčilo. Ľudia si veľmi rýchlo zvyknú na váš spôsob života a začne ich to ťahať tým istým smerom, keď uvidia, že naše životy môžeme buď „prežívať“ alebo žiť. Ak toto zmýšľanie pochopíte veľa veci pre vás nadobudne „špeciálny“ možno až „magický“ charakter. Nadobudnete pocit vďačnosti za všetko, čo máte a momenty vo vašom živote získajú iný rozmer a význam.

Môj tip: Neustále získavajte inšpiráciu a nechajte vašu intuíciu poradiť vám, čo práve potrebujete. Vytvárajte chvíle, ktorých pocity zostanú s vami  a budete ich chcieť znova opakovať. 

alexandra

Ahojte!
Volám sa Alexandra a som študentkou strednej školy.Na mojom blogu nájdete všetko,čo niakym spôsobom ovplyvňuje môj život.Mojim cieľom je otvárať témy ,ktoré každého z nás trápia,podeliť sa o moje myšlienky a presvedčenia a časom možno aj inšpirovať mladých ľudí svojím životným štýlom.

https://www.blogbyalex.sk

5 thoughts on “10 vecí ,ktoré som si uvedomila počas pandémie

  1. Aj keď sa osobne nepoznáme tvoje rady a celkovo zmýšľanie ma veľmi ovplyvnilo v tom dobrom smere, aj keď často so sebou zápasím a robím vec, ktoré robiť nechcem, s tvojimi radami do života, ktoré mi priniesol jeden konkrétny človek a ľudmi, ktorých mám okolo seba ide všetko ľahšie. :)) máš moju úprimu podporu

    1. Ďakujem ❤ani nevieš ako dobre sa počúva také niečo. Presne to by som na svojom blogu chcela dosiahnuť-inšpirovať,donútiť ľudí sa zamyslieť a a ukázať im môj pohľad na svet 🌟Som rada,že to čo sa snažím presadiť ma aj niaky efekt ❤ešte raz veľmi ďakujem a vážim si to 💋

  2. Žena moja, plne a úprimne ťa v tomto podporujem. Myslím si že ten nápad ti úžasne vyšiel a ide ti to. Veľmi sa teším na to, ako sa to bude ďalej vyvíjať ❤️.

    1. Ďakujem,neskutočne si vážim,že mám okolo seba tak podporujúcich ľudí ako si ty❤ Verím, že pomôžem,inšpirujem a donútim zamyslieť sa každého kto si prečíta, čo i len jeden článok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back To Top