Tipy

15 vecí , ktoré chcem stihnúť pred 20-tkou

Ako som spomínala na začiatku na mojom blogu chcem otvárať témy, ktoré nie sú v našej spoločnosti až tak veľmi diskutované. Dnes ale atmosféru pomerne odľahčíme ,pretože vám poviem o 15 veciach, ktoré chcem stihnúť pred mojou 20-tkou. Áno, ani mne nie je všetko jedno, keď si uvedomím, že som už v tom období života, o ktorom som snívala, keď som bola mladšia . Pravdou ale je, že som v istých momentoch môjho života viac stratená ako nikdy pred tým, ale o tom dnešný článok nie je. Poďme sa teda pozrieť na moje sny/plány a ciele…

1. Road trip

A teraz ste sa všetci zamysleli…Je to jedna z vecí, ktoré plánujem už veľmi dlho (otázkou, ale zostáva, kedy to bude možné zrealizovať v dôsledku tejto situácie). Myslím si, že moji kamaráti by vedeli o tomto povedať ešte viac ako ja , pretože neprejde týždeň, kedy by som to nespomenula. Predstava toho, že si zbalím veci a nasledujúci týždeň alebo dva strávim na horách s mojimi najbližšími? DOKONALOSŤ. Nočné zastávky, káva z automatu, východy a západy slnka, iconic pesničky, večery pri ohni s dobrým jedlom, hodinové rozhovory a pocit neskutočnej slobody. Presne preto som to sem zaradila, nie je to niečo, čo by ste mohli povedať, že ste dokázali alebo získali. Pre mňa je to dokonalé spojenie vecí, ktoré ma robia šťastnou a dodávajú mi entuziazmus do života- cestovanie, spoznávanie, hory, priatelia, sloboda.

2. Vlastné bývanie

Vždy keď toto spomeniem, tak väčšina ľudí je presvedčená o tom, že nemám dobrý vzťah s rodičmi a to je ten pádny dôvod, prečo sa chcem odsťahovať (vždy mi to príde také úsmevné, keďže s našimi mám veľmi otvorený a dobrý vzťah). Odjakživa som samostatná a absolútne nemám z toho strach, práveže sa neskutočne teším, keď začnem bývať „vo vlastnom“. Príde mi, že jednoducho to patrí do tohto obdobia a viem, že to nebude pre mňa žiadny problém. Každý sme iný, ale myslím si, že veľa ľudom samostatné bývanie pomôže dospieť a získať väčší cit pre zodpovednosť alebo minimálne prehodnotiť niektoré veci vo svojom živote.

3. Severské krajiny

Do 20-tky by som rada navštívila všetky severské krajiny. Neskutočne ma to tam ťahá, už len kvôli životnému štýlu a prírode. Mentalita ľudí či už v Dánsku, Švédsku, Nórsku alebo Fínsku je neskutočne odlišná od tej našej a celkovo ich pohľad na život sa značne líši. Mám pocit , že som s tými krajinami nejako spätá, no a minimálne, čo môžem spraviť je vycestovať tam na pár týždňov a splniť si tak jeden z tých väčších snov. Pravdepodobne je to tým, že od malička mám radšej zimu ako teplo a takisto uprednostňujem hory pred plážou. Ďalšia vec je to, že ako som spomínala pre mňa severské krajiny nepredstavujú dovolenku, ale skôr niečo ako dobrodružstvo a tým, že ma tam vedie najmä intuícia, tak im prikladám aj väčšiu hodnotu.

4. Sebaistota alebo skôr seba(ne)istota?

To by som nebola ja, ak by som sem nezaradila aj niečo takéto. Zaujímavé ale je, že som si  uvedomila až v dospelosti , že mám so sebaistotou problém. Myslím si, že je to určite spojené aj s mojím perfekcionizmom. Prirodzene k veciam pristupujem tak, že to nedokážem alebo ,že nie som dosť dobrá a boli obdobia, kedy som absolútne neverila v samú seba. Úprimne, toto je asi vec, s ktorou aktuálne bojujem asi najviac a snažím sa o nejaký ten progress. Môžem povedať, že už nie som na tom tak zle ako pred rokom, ale určite to bude chcieť ešte veľa námahy, aby som bola schopná jedného dňa objektívne povedať, že to, čo robím je správne a som v tom dobrá. Je jasné, že v týchto veciach nefunguje časové ohraničenie na zvládnutie danej veci , ale mojím cieľom je aby som do 20-tich spravila taký progress, že moja neistota mi už nebude zväzovať ruky na toľko, aby som nebola schopná robiť rozhodnutia a veci , ktoré ma robia šťastnou.

5. Darovanie krvi/kostnej drene

K tomuto asi nemám moc čo písať.  Ak môžem, tak pomôžem a nikdy neviete komu, tým zachránite život. Vždy sa snažím otočiť si danú situáciu na mňa, ako moc zúfalá by som bola, ak by nebol darca kostnej drene pre moju mamu/otca/mňa alebo sestru. Aj keď viem, že je to na každom, či sa rozhodne podstúpiť také niečo, tak aj tak by záchrana života(či už blízkeho alebo neznámeho človeka) mala prevažovať nad všetkými ostatnými aspektami. Preto sa skúste zamyslieť, či darovanie krvi je pre vás tak strašne nezlučiteľné s vašou osobou ( samozrejme tí, ktorí majú tú možnosť).

6. Študovať na lekárskej fakulte

Jeden z mojich najväčších snov vôbec. Byť doktorom pre mňa predstavuje poslanie a nie prácu. Je to niečo, na čo viem , že v živote budem hrdá ,nie preto , že som to vyštudovala, ale preto ,že máte možnosť zlepšiť kvalitu života pacienta respektíve v niektorých prípadoch aj zachrániť život. Chcela by som sa dostať na univerzitu Komenského, ale v podstate je jedno kam by ma prijali ( je to len moja osobná preferencia).  Čo sa týka odboru, tak ešte nie som úplne rozhodnutá, no rozmýšľala som nad onkológiou, neurológiou, imunológiou a alergológiou. Tým ,že ma zaujíma viacero oblastí, tak si viem predstaviť študovať rôzne odbory, no časom si určite nájdem „svoje miesto“. Som presvedčená, že medicína jednoducho patrí do môjho života a to v akejkoľvek podobe. Rada by som sa po škole zapojila aj do organizácie lekári bez hraníc, ale to už hovoríme o pomerne ďalekej budúcnosti 🙂

7. Byť finančne nezávislá od rodičov

Na tento cieľ sa chcem zamerať hneď ako to bude možné, no v kombinácii so školou, akú chcem študovať to bude o trochu náročnejšie (ale nie je to nič, čo by som nezvládla). Ak v 20 -tich teda budem bývať vo vlastnom a budem úplne finančne nezávislá, tak už teraz môžem povedať, že budem na seba neskutočne hrdá. Niežeby to bolo niečo nezvyčajné, ale povedzme si úprimne, sú ľudia, ktorí si užívajú „mama servis“ do 30-tky (nemyslím to ofenzívne). Sama neskutočne obdivujem a podporujem každého mladého človeka, ktorý je „životaschopný“ na toľko, že si uvedomuje, že to, že nás rodičia živia z vlastného aj po 18- tich nie je samozrejmosťou. Máme len šťastie, že si to akurát naši rodičia môžu dovoliť a aj keby nemohli nikdy by nám to nepovedali , pretože sme ich deti a radšej by odopreli sebe ako nám. Bohužiaľ toto je fakt a smutné je na tom to, že len veľmi málo z nás si to uvedomuje a pri najmenšom váži.

8. Tetovanie

Viem si predstaviť ako sa asi teraz tváriš mami 🙂 Som si istá, že v 20- tich ich budem mať niekoľko, keďže už budúci mesiac by som mala mať svoje prvé tetovania. Takže je pomerne zbytočné písať svoj názor na tetovanie… čo je ale dôležité možno spomenúť, tak pre mňa tetovanie musí mať význam, nemusí byť extrémne hlboký ale nedala by som si niečo, len čisto z estetického hľadiska.

9. Stráviť Vianoce v Alpách

Toto je niečo podobné ako prvý bod . Je to najmä kvôli atmosfére a perfektnému prostrediu, ktoré je najkrajšie práve cez zimné obdobie( už ste asi pochopili že milujem hory). Neviem si predstaviť krajšie Vianoce ako v rodinnom kruhu pri krbe s vareným vínom a krásnym výhľadom na zasnežené stromy a hory, z ktorých ide extrémny pocit pokoja. K tomu, keď si predstavím tie rána – šálka kávy, yoga, kniha od Cleo Wade.(myslím, že by som si tam veľmi rýchlo zvykla).

10. Začať písať knihu 

Jedna z vecí, ktorá je celkom osobná, ale snažím byť viac otvorená k ľudom, takže som si povedala, že aj tento sen/cieľ sem zaradím. Mojim snom je napísať knihu a vydať ju, ale o tom je celkom zbytočné teraz uvažovať. Do svojej 20-tky by som, ale chcela začať písať len prvotný námet a v podstate nájsť smer v písaní, ktorý by mi vyhovoval. Takže mám predstavu, že na tomto „projekte“ budem pracovať veľmi dlho, kým sa dopracujem k niečomu, s čím budem stotožnená natoľko, že to posuniem ďalej.

11. Kúpiť si prvé auto

V priebehu tohto alebo budúceho roka by som si rada kúpila moje prvé auto, no najskôr musím spraviť testy v autoškole.

12.Pracovať v kaviarni

Priznávam, možno je to trochu divné mať za cieľ/sen pracovať v kaviarni, ale mne sa vždy tá práca páčila. Príde mi to hrozne idylické ( aj keď určite by boli chvíle, kedy by to tak nebolo) a celkovo sama obľubujem kaviarne – cítim sa v nich neskutočne dobre a väčšinou sa cítim plná inšpirácie , keď z nejakej odchádzam. Takže, keď raz v nejakej budem pracovať- všetkých kávičkárov rada uvidím a obslúžim 🙂

13. Tanec a Yoga

Tancu som sa venovala už keď som bola malá ,ale potom som prestala a ľutujem to do dnes. Tanec pre mňa predstavuje uvoľnenie a to za každých okolností. Rada by som sa k tomu vrátila , pretože mi to prináša do života radosť a po čase by som sa určite aj zlepšila. Yoga- k nej som si našla cestu až pred 2-mi rokmi a prináša do môjho života neskutočne veľa benefitov. Zatiaľ som ju len cvičila doma, no a preto by som rada chodila aspoň občas na nejaké tie hodiny. Mám pocit, že by mi to rozšírilo pohľad celkovo na život a možno by som aj spoznala ľudí, ktorí majú podobné zmýšľanie ako ja.

14. Coachella

Od mojich 16-tich snívam o tom, že sa toho festivalu raz  naozaj zúčastním, už  len keď si pozriem fotky, tak sa na to neskutočne teším, keď to reálne zažijem(celú tu atmosféru). Vždy o sebe hovorím, že som taký zmiešanec extroverta a introverta , ale v tomto prípade sa stáva zo mňa čistý extrovert. Predstava toho , že by som bola na festivale v Californii myslím, že hovorí za všetko. Najviac na celom tom festivale ma priťahuje asi to, že sú tam ľudia naozaj z celého sveta a skôr sa pýtam : “ Kto by do svojich 20-tich nechcel stihnúť Coachellu?!“ 

15. Spontánne zážitky/rozhodnutia/dovolenky

Aj keď si rada plánujem veci vo svojom živote a som skôr plánovač ako ten, čo improvizuje-tak mám strašne rada spontánne rozhodnutia, no a do mojich 20-tich chcem minimálne zažiť predlžený víkend s mojimi kamarátmi – jednoducho v piatok večer zbalíš veci nasadneš do auta a idete. Ideálne je (ak ste taký typ človeka ako ja) , keď máte okolo seba tak rovnako strelených ľudí , že sami od seba vám zavolajú a do hodiny ste na vlakovej stanici alebo letisku-tak presne takýchto „výletov“  chcem do svojich 20-tich stihnúť, čo najviac ( prepáč mami a oci :)…)

 

 

 

 

 

alexandra

Ahojte!
Volám sa Alexandra a som študentkou strednej školy.Na mojom blogu nájdete všetko,čo niakym spôsobom ovplyvňuje môj život.Mojim cieľom je otvárať témy ,ktoré každého z nás trápia,podeliť sa o moje myšlienky a presvedčenia a časom možno aj inšpirovať mladých ľudí svojím životným štýlom.

https://www.blogbyalex.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back To Top