Lifestyle

Ako na produktivitu a organizáciu

Photo by Kevin Bhagat on Unsplash

Poďme si dnes povedať niečo o produktivite. Všetci sme sa občas zamysleli nad tým, ako efektívnejšie by sme mohli využiť náš čas, či už kvôli práci, škole, športu, rodine alebo voľnému času. Často, to ale skončí len pri zamýšľaní, pretože aktivít je tak priveľa alebo sú tak časovo náročné, že sa nedajú zvládnuť počas dňa. Nedajú? alebo skôr nevieme prebudiť našu produktivitu tak, aby sme boli spokojní my aj naše okolie…

Dnes sa teda ponoríme do pomerne často od mojich známych pokladanej otázky- Ako byť produktívny a organizovaný?

Ak chcete zlepšiť svoju produktivitu je potrebné, aby ste si rozdelili svoje aktivity do „okruhov“ a tie následne zaradili do svojho dňa. Vyzerá to zložito ? Okej, tak vám uvediem príklad…

Mariana(len náhodné meno) chce zvýšiť svoju produktivitu, pretože momentálne jej život predstavuje len jedno slovo – chaos. Preto sa rozhodla spísať si všetky svoje aktivity a rozdelila si ich do troch okruhov- práca, voľný čas, šport. Tieto tri „okruhy“ potrebuje zaradiť do svojho každodenného života a preto rozmýšľa nad možným usporiadaním. Uvedomila si, že najlepšie sa vie sústrediť ráno a preto aktivity pod „okruhom“ práca zaradila ako prvé. Ako druhý zaradila „šport“ a posledný si zvolila „voľný čas“. Pre Mariannu je toto usporiadanie najefektívnejšie, pretože hneď po psychickej záťaži (v práci)  si zlepší náladu behom, hodinou tanca alebo silového tréningu v posilke a spokojná, že vydala zo seba maximum jej už len zostáva voľný čas. Teraz sú Mariannine dni plné rôznorodých aktivít, ktoré spĺňa s radosťou a nie úzkosťou. 

Samozrejme toto bol len veľmi zjednodušený príklad ale myslím, že som zachytila podstatu, čo znamená pojem organizácia. Keď si vytvoríte okruhy a k nim budete pripisovať aktivity , napíšte tam všetko, čo vám napadne. Cieľom je získať prehľad o veciach, ktoré vás napĺňajú, povzbudzujú a posúvajú a získať schopnosť roztriediť ich podľa náročnosti. Keďže každý máme svoj biorytmus od ktorého sa odvíja aj to, kedy vieme podávať najlepšie výkony, je pochopiteľné, že vaša organizácia sa bude líšiť od tej mojej alebo Marianninej. Nie je dôležité držať sa mojich slov dopodrobna, čo vás chcem naučiť je zachytiť podstatu a aplikovať to na seba, inak povedané nečítajte to ako návod, ale ako myšlienky, ktoré vám prezentujem.len vtedy získate motiváciu dodržiavať usporiadanie, ktoré si nastavíte, keď tieto myšlienky prijmete za svoje, nie za to, čo vám niekto povedal, čo ste niekde prečítali alebo čo niekomu fungovalo. 

 

„Produktivita naša každodenná“

Pravdepodobne teraz čakáte, že vám odkryjem podstatu ako využiť svoj čas, potenciál a deň na maximum. A teraz s pravdou von …žiadna tajná/skrytá podstata, ktorú vám svet ukrýva o produktivite nie je. Naša produktivita je niečo, čo vieme pomerne rýchlo postaviť a rovnako rýchlo zničiť. S čistým svedomím a zámerom vám odovzdám, to na čo som prišla ja.

1. Byť produktívny sa naučí každí, ale schopnosť udržať si ju, chce neustálu prácu so sebareflexiou.

2. Čím viac spoznáte samých seba, tým hlbšie prepojenie budete vidieť medzi vecami, ktoré vo vás produktivitu potláčajú.

3. Produktivita nie je priamoúmerná len pracovným alebo školským povinnostiam. 

4. Emocionálna vyrovnanosť má silný vplyv na našu produktivitu(okrem iných), čím ste viac schopný ovládať svoje emócie, tým  je menšia šanca na zníženie/zničenie vašej produktivity.

5. Inšpirácia je spúšťač produktivity.

6. Schopnosť motivovať seba samých je viac-menej nevyhnutná  pri produktivite.( dá sa nadobudnúť!)

7. Perfekcionistom produktivita pomôže sústrediť svoje sily na viacero aktivít počas dňa. (aspoň mne áno)

8. Vašu produktivitu by ste nemali poháňať na prísune kofeínu.

9. Toxický vzťah s produktivitou  môže viesť  k pocitu nedostatočnosti a v horšom prípade aj k strate sebavedomia alebo syndrómu vyhorenia.

10.  Správne prebudenie produktivity potrebuje istú dávku schopnosti organizácie.( dúfam, že ste pozorne čítali začiatok)

11.  Životný štýl ovplyvňuje produktivitu, ale nie je to najdôležitejší činiteľ.

12. Miera produktivity je každý deň odlišná.( to si treba uvedomiť od začiatku)

 

Napadlo ma sem pridať ešte pár mojich „all-time favorite“ vecí, ktorých sa držím už nejaký ten piatok a pravdepodobne aj oni prispievajú k mojej produktivite

Photo by Val Pierce on Unsplash

 

 

 

 

 

 

 

 

 

alexandra

Ahojte!
Volám sa Alexandra a som študentkou strednej školy.Na mojom blogu nájdete všetko,čo niakym spôsobom ovplyvňuje môj život.Mojim cieľom je otvárať témy ,ktoré každého z nás trápia,podeliť sa o moje myšlienky a presvedčenia a časom možno aj inšpirovať mladých ľudí svojím životným štýlom.

https://www.blogbyalex.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back To Top