Lifestyle

Poď žiť aj ty jednoduchšie

Keď som bola malá v mojej rodine sa často hovorilo: “ Ľahko je žiť ťažko a ťažko je žiť ľahko.“ Vždy mi to pripadalo ako neskutočná hlúposť. Pokladala som to za jeden z tých výrokov, ktoré sú už tak staré, že ani nevieme prečo ich hovoríme a aký vlastne majú význam. Časom som pochopila, že aj keď to znie pomerne nezmyselne,  istý význam tohto výroku som prijala. V článku 10 vecí ,ktoré som si uvedomila počas pandémie  som písala v jednom bode o takzvanej „trojjednote“ a paradoxe, ktorý pre mňa predstavuje.

V tomto vidím podobnú súvislosť, keďže každý z nás istým spôsobom túži po živote bez problémov a strachov, pritom často vedieme životy, ktoré by sa dali označiť jednou nálepkou- “ problém“. Píšem “ problém“,  pretože podstatne veľkú časť  si vytvárame my sami podvedome. Keď som prehodnotila svoje „problémy“ zrazu sa ukázalo, že týmto slovom viem označiť len pár ( možno 2-3) vecí v mojom živote. Dnes vám prinášam rady, ktorými sa nechávam viesť posledných pár mesiacov a už teraz viem povedať, že sa vám bude s nimi žiť jednoduchšie.

„Netráp sa vecami, ktoré neovplyvníš“

Všetci túto vetu poznáme , všetci jej významu rozumieme, ale nie všetci ju dokážeme zaradiť do nášho života.  Každému sa občas v živote stanú veci, na ktoré by sme najradšej zabudli alebo ich z našich životov úplne vymazali. Čím väčšiu pozornosť budete upierať na tieto veci, tým viac sa bude prehlbovať vaše trápenie a nakoniec budete stáť na mieste s hlavou v  smútku. Snažte sa pozerať na váš život z väčšej perspektívy. Položte si otázku: „Bude ma to trápiť aj o 10 rokov?“- pravdepodobne nie, pretože často sa trápime vecami, ktoré v konečnom dôsledku nemajú žiadny alebo len minimálny vplyv na náš život. Mne v takýchto situáciách najlepšie pomáha sa sústrediť na niečo iné- spontánne rozhodnutia, cvičenie, tanec alebo meditácia. Život je príliš krátky a úžasný na to, aby ste sa trápili vecami, na ktorých v konečnom dôsledku ani nezáleží- myslite na to.

„Negatívnym myšlienkam daj len toľko času, koľko je nevyhnutné, ani o minútu viac.“

Túto vetu som si raz prečítala počas horšieho obdobia v mojom živote a odvtedy si ju opakujem takmer každý deň. Je prirodzené, že našu myseľ zamestnávajú počas dňa aj negatívne myšlienky. Snažiť sa o úplne potlačenie týchto myšlienok by neviedlo nikam, avšak je možné ich množstvo a vplyv výrazne znížiť. Stačí si nájsť činnosť, pri ktorej dokážete úplne vypnúť vašu myseľ alebo aspoň odviesť pozornosť od týchto myšlienok. Pri mne to funguje tak, že po umeleckej stránke dokážem vydať zo seba omnoho viac- preto vždy, keď ma tieto myšlienky popadnú ,buď vezmem plátno a štetec alebo tancujem. V podstate základom toho je premeniť negatívne myšlienky na niečo, čo vám spôsobí taký menší „reconnect“ a vy sa budete cítiť lepšie.

„Nechaj prichádzať a odchádzať ľudí prirodzene“

Dnes už môžem povedať, že som s touto radou úplne stotožnená. Poďme sa teda naučiť žiť s otvorenou mysľou a zjednodušiť si naše životy, tým, že necháte vašim vzťahom voľný priebeh. Kedysi som mala potrebu udržiavať si všetky vzťahy (aj tie, ktoré mi nič nedávali) a upierať pozornosť na to ,aby bolo všetko v „poriadku“. Teraz vám poviem len jedno slovo: „prestaňte“. Často nie sme schopní spraviť takú zmenu, lebo máme obavy, že zostaneme sami.  Brániť odchodu ľudí, ktorých cesta je úplne iným smerom ako tá vaša je len otázkou času, kedy vám dá život najavo, že to tak musí byť ,aby ste sa posunuli ďalej. Ak nebudete proti tomu bojovať  a prijmete to ako súčasť vašej cesty, sami si začnete uvedomovať, ktoré vzťahy a prečo vám zo života odišli. Je to jedna z tých rád, ktoré na začiatku budete spochybňovať a obchádzať, ale verte tomu, že raz prídete do takého obdobia v živote, kedy vám tá veta začne dávať zmysel. Čím skôr ju prijmete, tým skôr budete schopní sa oslobodiť od vzťahov ako takých a budete mať triezvy pohľad  na to, čo od života chcete a to, čo potrebujete.

„Ži svoj život. Nedovoľ,  aby život žil teba“

Úprimne? Viete, koľko krát som nenašla odvahu urobiť niečo, len pretože: „To sa ku mne nehodí.“,  „Ani neviem, či v tom je  zmysel“,  „Čo by na to povedali ľudia?“

Dovoľme intuícii aby nás viedla. To, čo sa má stať je vždy s nami v súlade a nie v rozpore( slová Cleo Wade). Nestavajte váš život na rozhodnutiach, ktoré sú pre vás tie najjednoduchšie a najbezpečnejšie. Každé vykročenie z komfortnej zóny je niečo vďaka, čomu rastieme a získavame skúsenosti. Je dôležité, aby sme sa nechávali zaviesť na miesta, ktoré majú pre nás  vyšší význam(nemusia ho chápať ostatní, hlavné je ,aby ste mu rozumeli vy), pretože presne tu často nachádzame odpovede, spoznávame ľudí a získavame lekcie, na ktoré nás nikto nepripravil. Takže, nájdi v sebe odvahu a urob to, čo ti počas čítania napadlo ako prvé. Ak som si ja dokázala založiť blog a nechať sa viesť mojou intuíciou, tak ty to dokážeš minimálne v takom rozmere ako ja.

“ Buďme úprimný“

Hodnota, ktorá nikdy nemala pre mňa taký dôležitý význam ako dnes. Často bývame neúprimní  k ostatným, ale aj k sebe za účelom chrániť svoje ego, city a celkovo vnútro, ktoré je veľmi krehké. Trvalo mi podstatne dlhú dobu pochopiť, že úprimnosť do našich životov vnáša pokoj, čistú lásku, zreteľnosť a čisté úmysly. Taktiež mi veľmi dlhú dobu trvalo preniesť to do svojho každodenného života tak, aby som nemala obavy a pocit zraniteľnosti. Viete, čo sa od vtedy zmenilo? Veľká časť mojich problémov je preč a moje sebavedomie sa „grow uplo“ na podstatne vyššiu priečku. Beriem veci s nadhľadom a nepotrebujem nič predstierať, pretože som si dokázala, že chcem ,aby ma ľudia poznali takú aká som a nie takú, akou sa očakáva, aby som bola. Hlavným krokom k úprimnosti je pochopiť, že každý máme inak nastavené vnímanie, ciele a hodnoty ,preto je neskutočná hlúposť snažiť sa prispôsobiť podľa niekoho- tak k sebe úprimný nikdy nebudete. Nakoniec vám poradím to, čo pomohlo mne- buďte v tomto trochu sebecký a nehľaďte na druhých, pretože len tak objavíte v sebe úprimnosť, ktorú hľadáte.

 

 

 

 

alexandra

Ahojte!
Volám sa Alexandra a som študentkou strednej školy.Na mojom blogu nájdete všetko,čo niakym spôsobom ovplyvňuje môj život.Mojim cieľom je otvárať témy ,ktoré každého z nás trápia,podeliť sa o moje myšlienky a presvedčenia a časom možno aj inšpirovať mladých ľudí svojím životným štýlom.

https://www.blogbyalex.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back To Top