Lifestyle

Veci, ktoré naozaj nemajú význam

Keď som sa prvý krát zamyslela nad touto „problematikou“ dospela som k názoru, že by bolo zaujímavé spracovať takúto tému. Väčšinou tvorím články o veciach, ktoré majú nejaký ten „význam“ ( aspoň teda dúfam), no pri otázke , ktoré veci pre mňa naozaj nemajú význam som sa pozastavila viac ako by som očakávala. Občas , keď len pozorujem správanie a myslenie mojich blízkych ma napadajú presne myšlienky spojené s (ne)vyhnutnosťou  konkrétnych (naučených) vzorcov správania. Neskutočné množstvo týchto „vzorcov“ som si uvedomila , že používam aj ja a v dôsledku toho v mojom živote stratili význam a postupom času aj miesto. Na úvod by som ešte rada spomenula, že veci/postoje, o ktorých budem písať sa nedajú získať u každého človeka za rovnaký čas a najmä s celou touto „problematikou“ súvisí viacero oblastí života, ktoré sa navzájom ovplyvňujú.

„Nerobím to kvôli sebe ale…“

Keď si si teraz vedel/a doplniť konkrétne meno s najväčšou pravdepodobnosťou sa tvoje rozhodnutia/činy a v neposlednom rade aj nejaká časť tvojho života podriaďuje inej osobe. Je smutné už len, keď si spomeniem na to ako aj ja som nerobila/robila niečo kvôli iným ľuďom. ( teraz nehovoríme o dobrých skutkoch, nezištnosti atď.). Uvedom si jednu vec- jedine ty žiješ svoj život, ty prežívaš pády a vzostupy a jedine ty ste tá/ten, ktorý lieči tvoje rany naveky. Nedovoľ nikomu aby ťa „viedol za ruku“ a snažil sa ťa napasovať do jeho predstavy o tebe. Niekedy je ťažké si vôbec uvedomiť, že to, po čom túžime je na opačnom konci úplne inej cesty na akej sme práve teraz. Dávaj si pozor na to aký veľký vplyv majú/sa snažia mať ľudia na tvoj život, konanie, rozhodnutia. Ľudia, ktorí sú spokojní so svojim životom a veria v teba nikdy nebudú mať potrebu stavať sa do role „vodcu“ v tvojom živote. Už  len absurdne znie ako by mohol byť niekto „vodca“ tvojho vlastného života… veľmi ľahko a určite aj teraz to číta jeden z nich. V dnešnej dobe je to úplne bežná vec, ktorá sa stáva najmä nám mladým ľuďom, pretože často si robíme názor sami na seba podľa mienky okolia na nás, často sa pasujeme do rolí, ktoré nám zvolia ostatní a často bývame stratení tak sa tomu radšej podraďujeme. Dnes už to vnímam ako zlý prístup k životu aj sebe samej.  Myslím si , že táto vec jednoznačne súvisí so sebaistotou a sebapoznaním , preto ak začneš na tom pracovať táto veta stratí  akýkoľvek význam v tvojom živote.

„Čo na to povedia ľudia…“

Moja „obľúbená“  veta, ktorú som používala veľmi často. Až teraz po 18-tich rokoch som si uvedomila ako „toxická“ tá veta je a ako veľmi „nenápadná“ vie byť. Myslím to tak, že na prvý pohľad sa ti bude zdať, že si len prispôsobivý/á a zaujímaš sa o okolie avšak, keď dospeješ do bodu ,kedy sa snažíš „rásť“ tak je pochopiteľné, že niektoré veci ti už neprídu také nevinné ako sa na prvý pohľad zdali. Je úplne zbytočné pokladať si otázku : “ Čo by na to povedali ľudia?“, minimálne pri veciach, ktorých jediným problémom je presne táto otázka. Neustálym opakovaním tejto vety akurát tak zahadzuješ svoj potenciál a vyberáš si jednoduchšiu ale o to chudobnejšiu cestu. Keď sa na to pozrieš z druhej strany – „Sú pre mňa názory neznámych ľudí dôležitejšie ako vlastné šťastie/vnútorná pohoda?“. Jednoducho si odpovedz teraz nahlas a sám zistíš, prečo minimálne v mojom živote táto veta stratila miesto, význam a aj vážnosť. Je to naozaj také jednoduché ako sa ti to snažím podať, ani ty na niektorých ľudí/veci nemusíš mať vždy definitívny názor , pretože často nepoznáme všetky okolnosti, ktoré sa danej osoby/ veci týkajú-snažte sa prijímať veci v odtieňoch a nie len čierno/bielo.( tým chcem povedať , že každý z nás sa ocitne aj na tej druhej strane ako „hodnotiaci“ , no nie vždy je potrebne zaujať  stanovisko ,nechajte veci otvorené tak ako aj vašu myseľ)

„Presviedčať niekoho o svojej pravde“

Keď som sa pýtala mojej mami , čo podľa nej je úplne zbytočné hneď z nej vypadla táto múdrosť. Samú by ma to nenapadlo , no plne s tým súhlasím. Myslím si, že každý z nás sa už ocitol v situácií , kedy ste skúšali od argumentov cez expresívne slová až po zreteľné vysvetlenie prečo je to tak a nie inak. Často (ak nie vždy) sa stáva to, že takáto „výmena názorov“ prekročí hranice a my sa tak uchyľujeme k tým najprimitívnejším prejavom správania a výsledný efekt je pri najlepšom nulový. Prestaňte presviedčať a začnite akceptovať  iný uhol pohľadu.  Ja viem, že niekedy sú tie názory tak diametrálne odlišné , že sa zdá že nesúhlas vyjadrujete už len postojom avšak jedine komu tým škodíte ste vy sami. Jednoducho každý človek potrebuje mať tú svoju „pravdu“ , ktorú vy nemôžete označiť za tú „správnu“ alebo „chybnú“ – akceptujte, vnímajte, rozprávajte a rozmýšľajte s otvorenou mysľou. Ak pochopíte že rôznorodosť je to čo nás robí zaujímavými urobíte tým službu sebe aj vášmu okoliu. Koniec koncov ani samotná výmena názorov nemusí byť len negatívna, ak beriete názor druhého ako iný uhol pohľadu na danú problematiku.

„Snaha o dokonalý život“

Ver mi, že nikdy nebude v tvojom  živote , všetko podľa tvojich predstáv (aspoň nie v jednom období), to ale neznamená, že nemôžme žiť naše životy „naplno“ a s pocitom šťastia. Veľmi často sa nechávame unášať predstavami  „čo keby…“ alebo „škoda, že… “ , pritom nebolo by lepšie nahradiť to „som rád/a, že… “ alebo „som šťastná, že… “ ? Sama dobre viem, že v niektorých situáciách je takmer nemožné zaujať takýto postoj a občas človek potrebuje vypustiť všetky obavy a myšlienky ktorým deň, čo deň čelíme- je to úplne prirodzené. Nad čím, sa skôr ale zamýšľam je naša predstava o tom aké dokonalé je mať dokonalý život… vážne ste o tom až tak presvedčení?  Ak by všetko v našom živote bolo dokonalé , neprestali by sme si vážiť to dobré a nebola by to tak trochu nuda ? 🙂 Ja za seba môžem povedať , že presne tie „nedokonalé“ obdobia v mojom živote mi vždy dali čas na prehodnotenie niektorých vecí , oddych od stereotypu a veľakrát aj pochopenie samej seba. Život nie je dokonalý a ani nikdy nebude, preto čakanie na dokonalú chvíľu, dokonalé obdobie alebo dokonalý rok je pri najmenšom plytvanie času. Radšej sústreďujte svoju pozornosť na to čo je teraz a na chvíle s vašimi blízkymi, ktoré sa tak isto raz stanú spomienkami.

„Povrchné vzťahy a ich hodnota“

Najviac zarážajúce na celom tomto mi príde, že je tak veľmi veľa ľudí, ktorí doslova „žijú“  povrchnými vzťahmi. Nechápte ma zle,  nikto z nás sa nevyhne takýmto vzťahom, či už len v škole alebo práci, ale je neskutočné množstvo ľudí, ktorým takéto „priateľstvá“ prídu „dostačujúce“.  Zamysli sa nad tým, aké vzťahy si prednostne vytváraš, čo všetko ti dávajú a ako k nim pristupuješ. Priateľstvo by malo predstavovať pre teba niečo, kde sa cítiš milovaný, pochopený a sám sebou. – nestrácajte čas s ľuďmi, ktorý vám takýto pocit nedávajú len preto, aby ste mali okolo seba , čo najviac ľudí. ( tí ľudia aj tak nebudú prví, ktorí by sa išli pretrhnúť o to aby vás vo svojom živote mali). Myslím si, že na kvalitné priateľstvo potrebujete viac ako spoločný obľúbený seriál a a to, že vás spája škola. Dôležité je „budovať“ vzťah, ako taký a časom zistíte, že je to pre vás úplne prirodzené a neoceniteľné. Potom budete vidieť rozdiel medzi priateľstvom a „pseudo-priateľstvom“. Zaujímajte sa, pýtajte sa, buďte oporou a dokazujte že vám na nich záleží (je to naozaj tak jednoduché a tak potrebné) , buďte tí, ktorí ukážu druhým aké vzácne je mať priateľstvo práve s vami 🙂

„Ľutovanie minulosti“

Tento bod nie je nijako špeciálny ale mala som potrebu ho aspoň spomenúť a čo to vám o ňom napísať. Je úplne jedno či máte 15 alebo 65 – vždy v živote prídu chvíle, ktoré predstavujú skúšku toho, čo a či vôbec zvládneme všetko tak ako si to predstavujeme. Nikdy v týchto „skúškach“ nebudeme 100 % -ní a niektoré „skúšky“ si  určite zopakujete v živote viackrát. Na čo by som chcela , ale poukázať je nevyhnutnosť naučiť sa porozumieť svojim pocitom a následne zaujať postoj , ktorý bude viac užitočný ako sebadeštruktívny. To teda znamená schopnosť vyťažiť z každej situácie maximum alebo sa aspoň o to pokúsiť. Ak budete len sedieť a ľutovať minulosť, tak minimálne z môjho pohľadu je to zbytočné . Skúste skôr zlepšiť a posilniť tú oblasť , ktorá pri poslednej „skúške“ nefungovala pre vás a okolie tak , aby ste predišli pokazeným vzťahom ,zlomeným srdciam poprípade iným častiam tela a určite aj zbytočným hádkam, kde povedzme si úprimne často ide skôr o naše ego  a naučené vzorce správania z detstva. Každý človek na tejto planéte prežil, spravil a povedal veci, na ktoré nie je dvakrát hrdý no verte mi, že je účinnejšie pokúsiť sa pochopiť podstatu a precitnúť k sebe samému a potom začať na tom pracovať ako len ľutovať to, čo sa už nedá zmeniť v minulosti. Pamätajte si že minulosť a chyby, ktorých ste sa dopustili nedefinujú to, kým sme dnes, aký život prežijeme a ako sa v tých istých situaciách zachováme opäť( samozrejme ak im sami nedáte tú moc).

 

 

 

 

 

 

 

 

alexandra

Ahojte!
Volám sa Alexandra a som študentkou strednej školy.Na mojom blogu nájdete všetko,čo niakym spôsobom ovplyvňuje môj život.Mojim cieľom je otvárať témy ,ktoré každého z nás trápia,podeliť sa o moje myšlienky a presvedčenia a časom možno aj inšpirovať mladých ľudí svojím životným štýlom.

https://www.blogbyalex.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back To Top